Виножито е призма: многуте аспекти на историјата на ЛГБТК+ поп музиката

Од Јес Сколник

ЛГБТК+ луѓето отсекогаш биле во авангардата на попот, како изведувачи и публика; историјата на поп музиката е квир историја. Иницијаторите на блузот како Ма Рејни и Беси Смит, и двете отворено бисексуалци, помогнаа да се формира основата на она што ќе стане R&B и рокенрол. Во 1920-тите и раните 30-ти, крајот на прохибицијата го отстапи местото на „Pansy Craze“: изведби во кабаре драг што го донесоа геј ноќниот живот на масите и ја пренесоа нивната естетика во мејнстрим музичкиот театар. Во средината на 30-тите, на работ на Големата депресија, моралните реакции – понекогаш маскирани како економски конзервативизам, но обично експлицитни во неговиот фанатизам – затворија многу од овие клубови и формално го криминализираа геј сексот на размери што никогаш досега не биле видени. Вратата од плакарот, која не ни постоела како што ја знаеме денес, тресна.

Ова не ги спречи ЛГБТК+ музичарите да ја обликуваат американската поп култура. Џезот не може да се замисли без придонесите на гигантите како Били Страјхорн (од бендот на Дјук Елингтон), кој беше отворено геј, а подоцна и Сесил Тејлор, која откри дека зборот со три букви е премногу ограничувачки. Дури и во прописниот свет на попот од 60-тите, каде што се очекуваше и однапред спакуван бунт на тинејџерите, имаше уметници како Лесли Гор и Дасти Спрингфилд. Всушност, Спрингфилд беше една од првите поп икони што излезе во јавноста (како бисексуална, во 1970 година) – и, особено, таа ја обработи песната на Гор „You Don’t Own Me“, толку субверзивна песна како некогаш. на нејзиниот деби албум. 70-тите го вратија гламот и дискотеките, родовата игра и експлицитно квир ноќниот живот во мејнстримот; не можеме да ја заборавиме големата геј поп икона од таа деценија, Елтон Џон, и нејзините големи бисексуалци, Дејвид Боуви и Фреди Меркјури. И покрај големата привлечност за многу хетеро мажи, многу од првите основачи на панкот беа ЛГБТК+, од Пит Шели од Базкокс, кој никогаш не се срамеше за својата сексуалност, до Дарби Краш на микробите, кој за жал беше затворен за време на неговиот краток живот. Опшиен од острата енергија на панкот и електричните, врвни стилови на гламур и диско, новиот бран создаде простор за неконвенционални квир личности и поп за справување со кризата со СИДА. И така еволуираше, со тоа што доцните 80-ти и раните 90-ти им дадоа посебен приказ на лезбејките и бисексуалните жени во поп (Meshell Ndegeocello, Melissa Etheridge, k.d. lang, The Indigo Girls), сè до денес, момент кој младата поп-ѕвезда Хејли Кијоко се нарекува „#20гејтин“.

Овој месец на гордоста, уредниците и соработниците на Pitchfork составија листа од 50 песни од изминатите 50 години, по немирите во Стоунвол, кои зборуваат за влијанието на ЛГБТК+ културата и перспективите на мејнстримот. Повеќето од песните овде се од ЛГБТК+ уметници, со неколку исклучоци што ги вклучивме затоа што беа премногу забележливи да не се вклучени; повеќето од нашите критичари кои ги напишаа овие записи се ЛГБТК+, исто така. Но, ова никако не треба да биде конечна листа; полето е премногу широко за да се стесни на 50 песни.

Наместо тоа, се обидуваме да раскажеме колку што можеме повеќе приказни во оваа заедница. Некои од оние што би сакал да ги кажам, лично, не успеаја – како Гери Флојд од Дикс, за кого пишував претходно за Pitchfork, или бескрајно талентираниот Ди Палмер од Џетро Тал, кој, како мене, е транс и интерсексуалец. Сепак, се обидовме да добиеме што е можно поголем опсег, од класични врвни топ-листи до жанровски истакнати од хип-хоп, панк, хаус итн. саундтракови, исто така.

Самиот месец на гордоста има голем број значења и употреби: забава, шанса да размислуваме за нашата историја и да размислуваме за предизвиците што ги имаме во сегашноста и понатаму, причина да се поврземе со другите и да размислиме како сите ние гледаме на заедницата, жестоко наследство на радикализмот и ослободителната пракса. На крајот на краиштата, постојат милиони различни начини да се биде ЛГБТК+. Се надевам дека ќе најдете нешто значајно во оваа листа – историја што можеби не сте ја знаеле, песна што сте ја сакале или сте ја заборавиле, нова омилена – и дека ќе можете да го искористите моќниот бунар на емоции што попот може да го пробуди во нас и да те турка понатаму. Да се ​​ослободиме.

Џес Сколник е писател, уредник и музичар кој го поминува своето време помеѓу Чикаго и Њујорк. Нивниот прв хомосексуален бакнеж беше во највисоко ниво, со некој што носеше соодветен фланел, додека ја слушаше песната „Deep“ на Питер Марфи на споделените слушалки Sport Walkman.

Руф му пееше на еден човек. Знаев уште пред да започне песната. Не морав да погодувам или да се надевам, не морав да работам или да ја свиткам неговата музика за да се пронајдам во неа. Ова беше толку туѓо за мене на 16 години и беше толку неверојатно олеснување за целото тело и дух. Дури звучеше како геј. Надвор од она што значеше и сè уште значи за мене, тоа е само брилијантен и прекрасен рекорд“. – Mike Hadreas on Rufus Wainwright’s “In My Arms”

Роберта Флек – „Балада на тажните млади луѓе“ – 1969 година

Со децении, геј-баровите им нудеа на своите машки патрони едно од ретките безбедни засолништа. Но, „Балада за тажните млади мажи“ продира под таа утешна површина за да понуди поглед на сцената која е и потресна и болна. Песната не е напишана имајќи ја на ум исклучиво геј публиката – иако стрејт жената која ги напишала стиховите, бит поетот Френ Ландесман, сигурно знаела за тој свет, а нејзините зборови длабоко одекнале кај многу геј луѓе. Со музика на Томи Волф, песната беше популаризирана од Анита О’Деј во 1962 година, а најпознатата интерпретација ја најде во верзијата од 1981 година од отворено геј џез пејачот Марк Марфи.

Сепак, Роберта Флак го нуди насочното читање на нејзиниот деби албум од 1969 година, First Take. Продолжувајќи низ лаците на својата мелодија со зрнестичко внимание, Флек наоѓа тежина во секој збор. А брилијантните и брутални зборови се: во елегантното читање на Флак, се задржуваме седум минути со сите тажни млади луѓе кои го поминуваат времето „пиејќи ја ноќта“ и „ги пропуштаат сите ѕвезди“, додека ги гледа „мрачна месечина“. остарат. Верзијата на Флак кулминира со крешендо на Стрејсандијанска моќ, идеализирајќи ја геј бар-одата што го пробива срцето. – Џим Фарбер
Слушни ја песната тука

Кинкс – „Лола“ – 1970 година

Првично меѓу најпопуларните и највлијателните британски инвазија бендови, на Кинкс им беа одбиени работни дозволи за четири години од страна на Американската федерација на музичари во 1965 година – што значеше дека нема турнеи во САД и, по „Сончев попладне“ од 1966 година, немаше хитови во САД. Повеќето групи би сакале да се вратат со пишување за нешто универзално достапно. Верно на спротивната форма, водачот Реј Дејвис се коцкаше на она што тогаш беше целосно забранета љубов и ги спаси кариерите на Кинкс.

Вешто водејќи ги слушателите по постепениот пат на откривање, Дејвис пее од перспектива на руб кој се фаќа за транс жена која ја потврдува неговата машкост и му помага да се прифати себеси. Сè уште е попаметен аранжманот, пеење од земјени корени-рок што ја нагласува природноста на она што неодамна беше декриминализирано во ОК и сè уште би било нелегално со децении во поголемиот дел од САД, додека пионерските филмови од ерата како „Убиството“ на сестра Џорџ ја отсликуваше тешкотијата на британскиот ЛГБТК+ живот, „Лола“ ги нагласува нејзините радости. Таа позитивност ја означува како клучна песна за будење на една нова ера: првиот удар по Стоунвол. -Бери Волтерс
Слушни ја песната тука

Венди Карлос – „Марш од часовник портокал“ – 1971 година

Со објавувањето на нејзиниот многу успешен албум Switched-On Bach, Венди Карлос покажа дека синтисајзерите на Moog можат да бидат експресивни како пијано. Потоа, додека го читаше романот A Clockwork Orange на Ентони Барџис, страста на тинејџерскиот протагонист Алекс ДеЛарж за „малку од стариот Лудвиг Ван“ ја инспирираше да започне да компонира музика заснована на Деветтата симфонија на Бетовен, Четврто движење. „Марш од часовник портокал“, кој се појавува во злогласната филмска адаптација на Стенли Кјубрик, е синтетизирана хорска симфонија во која еден глас е трансформиран од вокодер во морничав занесен електронски хор на „Ода на радоста“. Револуционерен момент во историјата на синтетизираниот звук, песната е класична симфонија отворена за да се открие технолошката машинерија, чудо исто толку чудно како насловната портокалова часовник.

Во доцните 70-ти, Карлос го промени своето професионално име и имиџ во одраз на тоа која е таа; Медиумите се справија со ова лошо, поради што таа се оддалечи од идентификаторите, но таа стана инспиративна фигура за многу квир луѓе. Сега нејзиното наследство продолжува според нејзините сопствени услови; нејзината пионерска работа останува инспирација за многуте жени кои работат во електронската музика до ден-денес. – Лорена Капкејк
Слушни ја песната тука

Лаби Сифре – „Тоа мора да биде љубов“ – 1971 година

„Тоа мора да биде љубов“ е чиста сладост, прекрасен поп скапоцен камен за тој наплив на емоции во една млада врска. Успева, со своите плангентни акорди, да се чувствува реално наместо сирупово – на крајот на краиштата, новата љубов се чувствува неверојатно, но нејзината моќ може да биде и толку интензивна што да биде застрашувачка. Оригиналот беше хит во ОК, а неговиот писател и изведувач, Лаби Сифре – џез гитарист, кантавтор и поет – беше реткост во поп пантеонот од 1970-тите, аут геј маж роден од татко Нигериец и Барбадонец. – Белгиска мајка која одби да го намали неговото застапување против апартхејдот во време кога тоа беше многу непопуларен став.

Иако Siffre не снима активно овие денови, многу од неговите хитови од 70-тите и 80-тите се покриени или примероци од широк спектар на уметници, од Оливија Њутн-Џон до Кени Роџерс до Канје Вест. (Двобојниот ска-бенд Madness дури го преработи „It Must Be Love“, постигнувајќи хит и во ОК и во САД) Сифр продолжува да медитира за уметноста, моќта и политиката во поезијата и есеите, сè уште витализирани со децении. – Џес Сколник
Слушни ја песната тука

Фани – „Добротворен бал“ – 1971 година

Првично беше наведен како „чин на новина“ – како инаку, цинично, некој би продавал бенд „all-girl“ во раните 70-ти? доволно хармонии и куки за привлечност на поп-табелите. (Дејвид Боуви беше огромен обожавател, како и Ејми Реј од Indigo Girls, Бони Раит и Џил Собул.) Водена од Филипинско-американските сестри Џун и Џин Милингтон, групата постигна ран хит сингл со „Charity Ball“, од нивниот втор истоимен албум, буги-рокер подготвен за забави со занишан ритам и соло на гитара. Сè уште ќе создаде совршена, неверојатна изведба за синхронизација на усните со влечење. Иако три од четири члена беа лезбејки или би, Фани сакаше да биде категоризирана како лезбејска или феминистичка група исто толку колку што тие сакаа да се гледаат како новина; она што тие сакаа беше само да играат, да им се даде ист простор и гравитација како и секој од нивните „all-boy“ колеги. – Џес Сколник

Слушни ја песната тука

„Не знам дали можам да пренагласам колку музиката и личноста на Мадона беа главни во моето домаќинство. Ја пуштав нејзината музика низ куќата и танцував пред моето семејство, приредувајќи серии, лижејќи ги пазувите како мачка на топлина за „Еротика“. поштата, ќе се наведнев преку неговото рамо и ќе здивнев, во ерата на приказните за спиење. Конкретно оваа песна и нејзиниот спот ме погодија силно, а потоа ме погалија меко, претставија инфраструктура на неизвинување на широк екран, толку моќна што до ден-денес, кога почнува песната, се насмевнувам од уво до уво и сакам да си ја излижам сопствената кожа“.

Арка за „човечката природа“ на Мадона

Медлин Дејвис – „Нација на камениот ѕид“ – 1971 година

Медлин Дејвис, доживотна активистка за правата на хомосексуалците, ја напиша оваа возбудлива народна песна со својата челична сила откако присуствуваше на нејзиниот прв марш за граѓански права на хомосексуалците. (Дејвис, исто така, беше клучен член на организацијата за правата на раните хомосексуалци Mattachine Society.) „Stonwall Nation“ нашироко се смета за првата книга за ослободување на хомосексуалците, а нејзините бескомпромисни стихови, кои бараат слобода наместо прифаќање, ја слават издржливоста и потенцијалната моќ на радикален геј активизам. (Нејзината реплика за нејзините сестри дека не сакаат „нивната љубов повеќе да не се нарекува грев“ е особено потресна.) Дејвис дојде на лезбејската фолк сцена преку учество во хорот, а потоа и џезот, и полнотата на нејзиниот глас и деликатноста на нејзиното чепкање на прстите овде независни нејзината позадина. Ова е песна наменета не само да биде изведена од самата Дејвис, туку и да се пее заедно на слатки и на протести, гласови подигнати во дует со љубов кон заедницата и сета моќ за луѓето. – Џес Сколник
Слушни ја песната тука

Дејвид Боуви – „Стармен“ – 1972 година

Навистина е невозможно да се преувеличи важноста на „Стармен“ за една генерација млади британски деца кои сексуално се преиспитуваат. Кога Боуви го облекол Мик Ронсон во летото 1972 година, во многу популарното музичко шоу „Top of the Pops“, една нација беше огорчена. Но, огорченоста на родителите само би помогнала да им се допадне на нивните деца туѓиот Боуви. За генерацијата што ќе ги роди хомосексуалните поп-ѕвезди од 1980-тите, неверојатната камперска работа и сексуалната андрогинија на Боуви беа откровение, а за многумина што ја гледаа таа четврток вечер, животот никогаш повеќе нема да биде ист.

Сега, речиси половина век откако се случи, признавањето на Дејвид Боуви во британскиот музички печат дека „Јас сум геј и отсекогаш сум бил“ изгледа како ништо страшно. И откако самиот Боуви ја повлече својата изјава, прво стана бисексуалец, а потоа решително прав, поддржувачите и критичарите ја гледаа како ништо повеќе од абер. Но, за некои – креаторите на стилот, трендсетерите, иконите од 80-тите и 90-тите години – лажнатамосексуалност на Боуви отвори сосема нов свет, а неговата изведба на „Starman“ беше клучен момент во животот на цела генерација британски музичари. – Дерил Булок
Слушни ја песната тука

Лу Рид – „Прошетка по дивата страна“ – 1972 година

На својата најнеизбришлива песна, Лу Рид ја раскажува квир сцената на Њујорк од 1970-тите со ладно око на документарец. Поранешниот фронтмен на Velvet Underground работеше со Енди Ворхол кон крајот на 60-тите, а „Walk on the Wild Side“ именува неколку хомосексуалци и транс жени кои трчаа во внатрешниот круг на уметничката икона. Актерките Холи Вудлаун, Кенди Дарлинг и Џеки Кертис се појавуваат во армирано дадените стихови на Рид, откако се собраа во Њујорк како единственото место каде што можеа отворено да ја прифатат својата женственост и да бидат пофалени за тоа.

Продуциран од Дејвид Боуви и Мик Ронсон, „Walk on the Wild Side“ свири како глам рок со отсечен мотор, испуштајќи го бомбастот за полесно, полежерно чувство. Како Рид да не чувствувал дека неговата „дива страна“ на крајот на краиштата е толку дива – за стрејт луѓето, можеби, но не и за него. Тој веќе се инкубираше во квир долниот дел на градот и имаше доволно наклонетост кон него за да ја спомене ерата. Избеганиот хит на Рид беше меѓу првите поп песни кои ги прославија транс жените по име во Billboard Hot 100, но тој никогаш не ја пееше како да пишува историја. Само го нарече како што го гледаше – Саша Гефен
Слушни ја песната тука

Џобриат – “Јас сум човек” – 1973 година

Додека Боуви ја рекламираше својата лажнамосексуалност во печатот, актерот и музичар Брус Вејн Кембел повторно се измислуваше себеси како Џобриат Бун, вселенскиот каубој кој требаше да го надмине Зиги нашиот Дејвид и да му покаже на светот што може да направи „вистинската самовила на рокот“. За жал, никој не го сфати сериозно, и иако денес Џобриат е препознаен како влијание од Морисеј, Енди Патриџ од XTC и многу други, неговата важност – како прв аут-геј рок пејач што потпишал договор за голема издавачка куќа – во голема мера се занемарува.

Неверојатната моќ на „I’maman“, сингл од истоимениот деби албум на Џобриат, е фантастичен пример за неговите таленти. Тоа е парче театрално високо-камп глам-рок, во кој тој прави чекор за прифаќање додека изгледа и звучи како вонземско суштество, нешто со што сите ЛГБТК+ луѓе можат да се поврзат. Сепак, печатот го мразеше, гледајќи го како клон на Боуви, и набргу, тој тргна по патот кон самоуништување. Но, погледнете го неговото појавување во доцните вечерни ТВ шоу „Midnight Special“ (каде што го претставува јасно збунетата Гледис Најт), а потоа споредете го со подоцнежните настапи на Боуви со Клаус Номи. Кој кого водеше? – Дерил Булок
Слушни ја песната тука

Дона Самер – “Чувствувам љубов” – 1977 година

Првиот пат кога Ники Сиано ја свиреше „I Feel Love“ во Галеријата, најважниот диско-клуб во Њујорк и квир-пријателски простор, толпата „експлодираше“. Оттогаш, наследството на песната има помалку врска со нејзините креатори и сè што е поврзано со луѓето што танцуваа таа вечер – и секое друго радосно подиум за танцување исполнето со кафени, црни и квир тела потоа.

Во 1977 година, Дона Самер и продуцентите Џорџо Мородер и Пит Белоте не беа најверојатните ЛГБТК+ сојузници, па дури и свесни дека започнале револуција. Додека елегантната дискотека Самер направена со Мородер и Белот одекнуваше кај квир публиката – нивните самопоседени, гордо еротски песни штотуку се движеа со сексуалната револуција и процутот на геј-јавната имагинација – никој од нив не беше клубски посетител. Тие не беа таму за да ги видат телата што се виткаа на „I Feel Love“, на неговата мелодија на Moog-овластена и на киборгиските тапани. Но, квир толпата веднаш знаеше дека тоа е посебно: тоа е песна за љубовта на вашето тело и вашите желби, моќно чувство за луѓето чии нагони некогаш се сметаа за девијантни. Четири децении подоцна, таа моќ над толпата е неразредена, како и слободата и признанието во секој нејзин ритам. – Кевин Лозано
Слушни ја песната тука

Глорија Гејнор – “Јас ќе преживеам” – 1977 година

„Ќе преживеам“ веројатно би станала геј химна дури и без сеништето на СИДА. Има непобитен талент за драматичното: Откако ќе се преселите низ тој филигрански вовед за пијано, можете да замислите осамен рефлектор како свети на Глорија Гејнор додека го влече човекот доволно глупав за да и го скрши срцето и да ползи назад за повеќе. Беше објавен додека бранот на дискотеката почна да се пробива, и беше на врвот на Билборд топ листите неколку месеци пред озлогласената ноќ на рушење на диско во Comiskey Park. Кога приказната би завршила таму, таа би го претставувала последниот, најдобар здив на култура претепана во привремена ирелевантност од тенко прекриениот расизам и хомофобија. (Истражувачката лезбејска дива „I Love the Nightlife“ на Алиша Бриџис се издвојува како уште еден хит од ова време.)

Неколку години подоцна, кога генерација на квир луѓе беше опустошена од болест која беше отфрлена како „геј чума“, „Јас ќе преживеам“ создаде совршен митинг. Гори од праведна огорченост и ја слави издржливоста, квалитети кои добро и одговараат на заедницата која се укина за признавање и се здружи, иако беше осудена и игнорирана како прашање на политика. (Можете да замислите како маргинализираните ги поставуваат истите реторички прашања што Гејнор ги поставува во предхорот: „Мислеше ли дека ќе се урнат? Мислеше ли дека ќе легнам и ќе умрам?“) Дури и по децении напредок, многу ЛГБТК+ луѓе сè уште се принудени да се борат со секојдневните напади врз нивната личност. „Јас ќе преживеам“ останува тука за нив, подготвен да галванизира во моменти кога тврдењето на вашата основна хуманост се чувствува како чин на пркос. – Џејмисон Кокс
Слушни ја песната тука

Силвестер – „Ме правиш да се чувствувам (моќен реално)“ – 1978 година

Сè уште е зачудувачки, чистата радикалност на Силвестер: гласно, евангелско пеење, родово несоодветна кралица меѓу кралиците кои не само што направија револуција во дискотеката во доцните 70-ти, туку толку интензивно го потврдија нејзиниот идентитет што малку луѓе се осмелија да го преиспитаат. . Оваа песна од нејзиниот втор албум, Чекор II, првично беше напишана како госпел песна за пијано; потоа беше ремиксиран и произведен до совршенство од Патрик Каули, уште еден пионер во диско изгубен од СИДА. Неговата верзија се омажи за вокалот на Силвестер што ве носи во црква со синтисајзерот, кој тогаш сè уште се сметаше за револуционерен инструмент. Преполно кон небото со ракоплескања, шејкови со тамбура и лазерски синтисани, не само што „You Make Me Feel (Mighty Real)“ е камен-ладна класика од ерата на диско, туку и откривање на квир желба. Кога Силвестер му пее: „Се чувствувам реално кога ме сакаш“ на нејзиниот љубител на подиумот, тоа не е едноставно признавање на потребата. Песната е за пеење на пофалби на некого – кој и да е, што и да е – кој прави да се чувствуваме добро, видени, потврдени и живи. – Т. Кол Рејчел
Слушни ја песната тука

Queen – „Не ме запирај сега“ – 1978 година

Овој бесрамно весел, убиец на караоке што пумпа пијано, на почетокот не беше голем хит, според стандардите на Квин. Потекнува од исто така умерено популарниот џез на Квин, кој го инспирираше најсомнително застрашувачкиот преглед на Ролинг Стоун досега. (Примерок од: „Навистина, Queen може да биде првиот вистински фашистички рок бенд.“) Слабиот првичен прием на песната можеби има врска со половите на нејзините љубовни интереси, кои се превртуваат од машко на женско и повторно се враќаат за да тврдат дека фронтменот Фреди Меркјури беше бисексуалец – и беше објавен само неколку дена пред да биде убиен геј визионерот Харви Милк.

Но, како и првично запоставената „Малиот танчерка“ на Елтон Џон, „Не сопирај ме сега“ денес се смета за суштинска. Тоа е вртоглавиот, забавен прелист на силата на „Ние сме шампионите“, и иако на сличен начин го признава надворешниот отпор, тоа го прави со движење со зглобот од срамежлив човек кој сè уште се крие зад сибаритското јас што го затекна на сцената. легендарно. Во раните 80-ти, Меркјури му се препуштил на тој трагач по задоволство и тој предвреме и сурово ја сретнал својата смртност. Но, оваа песна, со својата потресна и високофаренхајтна фантазија за уживање без крај, ќе живее вечно. -Бери Волтерс
Слушни ја песната тука

Village People – „Оди на запад“ – 1979 година

На повеќето љубители на музиката би им било простено што ги отфрлиле Селските луѓе како чин на новина во диско – и не би биле целосно погрешни. На крајот на краиштата, нивната безмилосно раскошна „ИМКА“ останува неизбежна до ден-денес, обезбедувајќи веселба во производството на сè, од бар-мицви до бејзбол игри. Меѓутоа, во ретроспектива, неверојатно е што еден таков отворено, блескаво геј чин воопшто можеше да достигне популарност во доцните 70-ти, а камоли да добие статус на домаќинство во рок од неколку месеци од нивното формирање.

„Go West“, насловната песна на четвртиот студиски албум на Village People, стои сама меѓу најпознатите песни на бендот: тоа е страсна, похотлива ода на квир заедницата и духот. Објавена неколку години откако упорната конзервативна Анита Брајант ја започна својата одвратна кампања „Спасете ги нашите деца“, која стана план за следните 30 години анти-ЛГБТК+ политика, „Go West“ замисли утопија без хомофобија и дискриминација. Возбудливите хорски скандирања „Заедно!“ – раздвижени со радосни рогови и хи-шешири – не опишуваат само еден човек и неговата љубовница, туку сите квир фолк копнеат да го најдат своето племе и да процветаат на сонцето. – Камерон Кук
Слушни ја песната тука

Лабави зглобови – „Дали е се над моето лице (женски вокал)“ – 1980 година

Геј, авангардно музичко чудо Артур Расел, работејќи со диџејот Стив Д’Акисто, во 1979 година собра пари од диско етикетата West End Records за експериментален студиски проект. Надевајќи се дека ќе ја доловат пропулзивната енергија на нивното омилено њујоршко жариште, Лофт, Расел и Д’Акисто поканија музичари и пејачи во студиото и ги подложија на практики за усовршување и снимање сам со будистичко влијание. Така, се родиле лабави зглобови.

Диџејскиот генијалец Лери Леван ги киднапираше главните касети, земајќи за право да ја ремиксира плочата имајќи ја предвид публиката во ноќниот клуб на неговиот познавач во Рајската гаража. Преработката на патеката од Леван е ремек-дело на пулсирачки, ризичен, напнат фанк – непрекинато спој на електрични клучеви, пропулсивен бас, жилав тапани од Џон Инграм од Филаделфија и бесрамен, надмеен вокал на Мелвина Вудс („Дали ми е се лице?/Ти ме засака да танцувам“). Ниту една песна подобро не ја доловува атмосферата, дрогираната, малку дисоцираната еротика на центарот на Њујорк во неговиот пост-диско возбуда. До денес, мутантското бебе на Расел, Д’Акисто и Леван останува главен дел од црните и латино геј сцените во сала за танц. Всушност, танчерка со лабави зглобови веројатно жестоко се навикнува на „Is It All Over My Face“ додека го читате ова. – Џејсон Кинг
Слушни ја песната тука

Б-52 – „Приватен Ајдахо“ – 1980 година

Неверојатни, кичести, дефинитивно јужни и непогрешливо чудни, Б-52 во нивните најдобри 80-ти сплетеа надреални слики во неодоливи техниколорни џемови за танцување со нов бран. Додека „Private Idaho“, нивниот втор хит, го инспирираше Гас Ван Сант да именува филм кој сега стана дел од квир филмскиот канон (My Own Private Idaho), самата песна тематски дели малку со таа драма. Наместо тоа, тоа е класична песна за забава на Б-52 со очекувано бизарни и темни рабови, извиканите стихови на Фред Шнајдер кои предизвикуваат длабока состојба на параноја и надзор („приватно око-дахо, разбирате?) додека се судираат со Кејт Пирсон и Синди Вилсон бујни хармонии. Гитаристот Рики Вилсон – составен дел од раниот успех на бендот и братот на Синди – особено блеска тука со неговото жестоко свирење; трагично, тој ќе умре од СИДА неколку години подоцна, поттикнувајќи го бендот на активизам во чест на неговиот спомен. Има ли подобар начин, исто така, да се прослави животот од саундтракот на клупскиот под каде што секој чудак може да се чувствува доволно безбеден за да танцува низ овој хаос? – Џес Сколник
Слушни ја песната тука

„Ми се допаѓа колку е мек нејзиниот глас и страста што се појави во песната. Имам чувство дека кога го слушам, ме носи на место каде што единствено што можам да видам се убави цвеќиња. Тоа е нејзиниот глас! Нејзиниот глас го прави тоа за мене! И пораката дека таа е толку отворена за тоа како ги сака своите жени е толку моќна и силно кажана. Тоа е химна“. – Cupcake на „Honey“ на Келани

Дијана Рос – „Излегувам“ – 1980 година

Диско им се допадна речиси на сите, освен на стрејт бели пичове кои ја водеа музичката индустрија; им здодеа од геј/црните/латино-клубовите диџеи кои ги повикуваа снимките, исто како што владеечкиот бенд на диско Шик се претвори во подеднакво жесток текстописец, продукција и инструментален тим. Една ноќ, нивниот водач Нил Роџерс забележа три Дијана Рос кои имитираат драг кралици во GG’s Barnum Room, дискотека на Менхетен каде трансродовите акробати на трапези летаа над подиумот. Тој имаше генијална идеја самата госпоѓица Рос да пее ЛГБТК+ химна за подигнување на покривот како благодарност до сите тие кралици што ја поддржаа (и Шик, исто така).

Ова значеше дека Роџерс – револуционер во дизајнерските души – никогаш не бил однапред за фактот дека „Излегувам“ очигледно е за сексуалноста. Навистина, се работи и за тоа да бидете вашето највистинито јас и да ги фрлите настрана оковите на срамот. Рос се пофали со оваа прилика, правејќи триумфален настап исто толку строг како придружбата на Шик. Но, Мотаун го мразеше албумот, ги бараше касетите, ги ремиксираше за да ја минимизира инструментацијата на Шик и ја издаде Дијана во 1980 година без толку сингл првиот месец. Роџерс и соработникот Бернард Едвардс речиси го отфрлија она што првично го сметаа за нивно крунисно достигнување. Потоа „Upside Down“ го освои првото место, „I’m Coming Out“ беше хит бр. 5, а Дијана – на крајот нејзиниот најголем соло албум досега – продадена е девет милиони на меѓународно ниво. Дискот сè уште не беше мртов; педерите сè уште имаа влијание. -Бери Волтерс
Слушни ја песната тука

Мека ќелија – “Извалкана љубов” – 1981 година

Кога Ед Коб ја напиша „Загадена љубов“ во 1964 година, тој никогаш не можеше да замисли дека нејзината мрачна пренамена две децении подоцна. Во 80-тите, песната го претставува стравот и стравот што ја зафати геј заедницата на самиот почеток на кризата со СИДА-та. Соул-пејачката Глорија Џонс првпат сними манична верзија на песната во 1965 година, а во раните 70-ти, таа стана миленичка на британската северна соул сцена. Потоа, Марк Алмонд од Soft Cell радикално го смени делото во 1981 година, земајќи многу забавен и слаб пристап, и стана неверојатен удар во САД.

Во тоа време, СИДА-та сè уште не го добила тоа име, иако хомосексуалците многу добро знаеле за нов мистериозен „рак“ што ја пустоши заедницата. Клучните стихови во песната „Еднаш трчав кај тебе/Сега ќе бегам од тебе“, беа првите што го доловија новиот ужас околу сексот и врската. Во исто време, засенчената верзија на Soft Cell ја прегрна темнината, доловувајќи го сложениот амалгам на изразена привлечност и длабока анксиозност што ги одбележа претходните епохи на геј животот. Во 1985 година, кога СИДА-та ја надвладеа заедницата, „Загадена љубов“ се појави уште еднаш, овој пат преку британската група „Коил“. Нивниот спот за песната на еден од нивните членови му покажа како човек кој умира од болеста, конечно ставајќи ја чумата во целосен, див фокус. – Џим Фарбер
Слушни ја песната тука

Грејс Џонс – „Повлечете се до браникот“ – 1981 година

Темата на „Повлечете се до браникот“ нашироко се толкува како анален секс, орален секс и, добро, едноставно паркирање на автомобил. Но, тука се крие итрата, трансгресивна моќ на Грејс Џонс: помеѓу нејзината остроумна смисла за хумор и уживањето во спектаклот, јамајканската поп иконоборка никогаш не била опкружена со слаби морални кодекси кои држат бисери, дури и ако тие исти кодови најверојатно се играат улога во брзата забрана на мејнстрим радиото на песната поради нејзината „блудна содржина“. (На крајот на краиштата, беше објавена годината на инаугурацијата на Реган.)

Уметноста со жанровски скокови на Џонс и донесе тврдоглава ЛГБТК+ фанови уште од првиот ден, најмногу поради нејзината многу невообичаена дивадом. Со радосно поигрување со машките и женските конвенции, таа и понуди на својата квир публика перформанс кој постојано се развива во кој може да ја препознае сопствената сексуална флуидност. „Бампер“ накратко ја доловува протеинската мешавина на разиграност и агресивност на Џонс, истовремено несериозно и сериозно. Тоа е маестрален удар на двоен ангажман кој, со својата завртена реге-диско заднина и изриканите играчки игри на Џонс, навистина бара само една работа од вас: да се движите. – Ерик Торес
Слушни ја песната тука

Пит Шели – „Хомосапиен“ – 1981 година

Пит Шели споделуваше приватни похоти на кои срамот се лепеше како темјан на свештенички одежди. Прегрнувајќи ги синтисајзерите токму кога тоа го правеа сите други во Англија, поранешниот пејач-гитарист на Базкокс го извлече од нив она што сите во Англија не беа: пишуваше без навестување за менување кодови за хомо претпоставените во неговата внатрешност. „Homosapien“ што ѕвечкаше, имаше одлично соло деби за текстописец чии претходни дела се потпираа на сенаменската заменка во второ лице, но чии привлечни, епицентни вокали, на очајнички потези како „Ever Fallen in Love (With Someone You Shouldn’tve ” и “Ти велиш дека не ме сакаш”, ја дадоа играта. Ова е вињета од зависник од оргазам, надвор и сакајќи го, за разбирање дека животот се изведува колку што се живее, за крстарење за губитниците затоа што тоа е забавно.
Слушни ја песната тука

Смитс – „Овој шармантен човек“ – 1983 година


Пред Морисеј да стане плакат за тажни ѕидови со срнови очи, тој се претстави во Америка како „пророк за четвртиот пол“. И ненадејно тука, во една деценија на конзервативно облекување јакни, беше овој прото-хипстерски викторијански дух на поп-ѕвезда кој бликна над бон-мотот на Оскар Вајлд и крстосуваше машки возач на автомобил веднаш одзади.

„Овој шармантен човек“ беше првиот голем хит на Смитс во ОК; расипан е за богатство со една од најдобрите поп-гитарски линии на Џони Мар, бурно намигнување на бас-линијата на Енди Рурк и некои од најраскошните антички увертири на Морисеј. (Обидете се да напишете „страшно е што некој толку убав треба да се грижи“ на вашиот следен воздржан натпревар со Tinder!) И соодветно на Вајлд, најекцентричните страни зборуваа многу; Најнеобјаснивата реплика на Морисеј, „скокнато момче од оставата, чајната кујна што никогаш не го знаеше своето место“, се однесува на хомоеротичниот трилер Sleuth од 1972 година, во кој глумеа Мајкл Кејн и Лоренс Оливие. Следните години ќе покажат дека Мориси е вознемирувачка икона за секого, вклучувајќи ги и ЛГБТК+ луѓето, но неговото деби беше беспрекорно; ох, за халкионалните денови кога Морисеј немаше „шев за носење“, пред да носеше толку многу грозни мислења густо на ракавот. – Стејси Андерсон
Слушни ја песната тука

Културен клуб – „Црква на отровниот ум“ – 1983 година

Пишувајќи за Ролинг Стоун во 1983 година, критичарот Стивен Холден ги спротивстави квир стајлинзите на Бој Џорџ и Дејвид Боуви околу Зиги Стардаст. „Џорџ не беше леден вонземјанин кој парадираше на безбедно емотивно растојание“, напиша Холден. „Наместо да ги прикрие своите ’девојчиња’ чувства, тој се пофали со нив, ставајќи го своето срце на линија заедно со своите фантазии. Неговата оценка звучи вистинита кога ќе ја слушнете „Church of the Poison Mind“, песна која предлага спротивставување на омразата идеологија предложена во нејзиниот наслов со блескав дух и непобитна мелодија.

„Црквата на отровниот ум“ ѕвони со бујна радост на најдобрите хитови на Мотаун; Не е тајна дека неговиот ритам и хармоника се ограбени од „Uptight (Everything’s Alright)“ на Стиви Вондер. (Џорџ еднаш го отпеа хитот на Вондер над неговиот, приредувајќи шоу за писател во турнескиот автобус на Култур Клуб.) Тоа е една од неколкуте песни на Color by Numbers во која Џорџ се соочува со жестоката резервна пејачка Хелен Тери, чие плачење ги наелектризира хор. Заедно, тие поставуваат важно прашање: ако живеете во општество искривено од предрасуди, зошто да не искористите шанса за радост секогаш кога можете? Заклучете ги очите со некој од другата страна на улицата и дозволете заљубеноста да ви завладее; прегрнете ја љубовта, во каква форма и да е таа. Тоа е неодолив предлог и за момент направи поп икона од непокајаниот квир фронтмен. Како што рече Џорџ во 1984 година, при прифаќањето на Греми за најдобар нов изведувач, „Ти благодарам Америка. Имате добар вкус, стил и знаете добра драг кралица кога ќе ја видите“. – Џејмисон Кокс
Слушни ја песната тука

Френки оди во Холивуд – „Опушти се“ – 1983 година

Повеќето луѓе на одредена возраст ја слушнале „Опушти се“ толку многу пати, што е лесно да се заборави дека тоа е целосно, експлицитно песна за геј секс. Исто така, неверојатно е што песната за геј секс, во 1984 година, ќе стане еден од најпродаваните синглови во историјата на поп-листите во Обединетото Кралство. „Опушти се“ можеби е немилосрдно од 80-тите во својата продукција и дизајн – синтетички, бомбастичен, неизмерен елегантен – но и понатаму е една од најпривлечните поп-песни во својата ера. Засилена со неславно откачено видео со живи тигри и секс зандана на S&M – плус последователна модна лудост инспирирана од маичките „Frankie Say Relax“ на Кетрин Хамнет – песната и сите нејзини придружни слики ќе го поттикнат пликот дури и според денешните стандарди. Во време кога геј сексуалноста сè уште беше претежно соопштувана преку паметни алузии и незаканувачки фејс, „Опуштете се“ не само што беше лут и секс-позитивен среден прст на естаблишментот, туку беше и – и покрај тоа што беше забранет од Би-Би-Си и МТВ – најголемиот поп песна во светот. – Т. Кол Рејчел
Слушни ја песната тука

Бронски Бит – „Момче од малиот град“ – 1984 година

Британското синт-поп трио Bronski Beat беше специјализирано за претворање на подтекстовите на диско во текст. Закачувањето на полот на пејачот Џими Сомервил е тешко на почетокот – во неговиот долг плач кој е „Момче од малиот град“, се чини дека може да дојде од квир младоста каде било што сакале да избегаат од своите мали градови. Објавен во 1984 година, годината кога епидемијата на СИДА го достигна својот кризен момент, деби албумот на Бронски Бит, The Age of Consent, се претстави како политички документ – во ракавот се наведени возрастите на согласност низ светот за геј мажите, како да се каже, ова е вистинската политика на танцување. „Плачи, момче, плачи“, пее Сомервил, опколеното дете како субјект и објект.

Сите сомнежи за тоа што се занимаваше „Момчето од малиот град“ треба да се свртат кон видеото, во кое Сомервил го игра детето што избега, наоѓајќи засолниште во градот и откривајќи сладок нуркач. Можеби тој се закачил со нуркачот во клуб кој свиреше на истата дискотека Hi-NRG во која беше специјализирана Бронски Бит. Сепак, додека тие синтисајзери продолжуваат со ѕвончињата на пропаст, тешко е да се слушне утеха; имаше уште предалеку да се оди. – Алфред Сото
Слушни ја песната тука

Бришење – „Oh L’Amour“ – 1986 година

Веројатно најизразениот геј синт-поп бенд на сите времиња, сега тридецениската дискографија на Erasure е како огледало на современата геј култура. „Oh, L’amour“ – третиот сингл од дебито на бендот во 1986 година – го прави Erasure апсолутно најмногу. Квинистички, лош, привлечен и неверојатно романтичен, ги обви сите типични записи за изгубена љубов што веќе се присутни во поп-музиката („Oh l’amour, mon amour/Што треба да прави вљубеното момче?“) и ги прекрши преку неоправдано геј објектив, комплетно со фрлање на подот кога момчето од вашите соништа не се сеќава на вашето име. Иако се сметаше за нешто како неуспешна по објавувањето, песната беше спасена од сега веќе легендарниот „Funky Sisters Remix“, што ја направи хит во клубовите и засекогаш главен во сетлистата на Erasure. Геј класика со векови, „Oh L’amour“ е песна која докажува дека најдоброто место за надминување на скршеното срце од игнорирање и погрешно разбирање е средината на подиумот за танцување. – Т. Кол Рејчел
Слушни ја песната тука

„Еден пријател од училиште ме запозна со Џеф Бакли и јас се заљубив во него. И јас се заљубив во мојот (стрејт) пријател. Оваа песна одлично опишуваше како се чувствував за него во тоа време. Џеф пее за жена – иако тоа не ме спречи интензивно да истражувам дали некогаш имал некакви романтични средби со мажи – но во мојата глава само јас пеев за мојот пријател. Претпоставувам дека нема да се смета за дел од ниту еден ЛГБТК+ канон, но беше важно за мене“.
Оли Александар од годините и годините на Џеф Бакли „Љубовник, требаше да дојдеш“

Трејси Чепмен – “Брза кола” – 1988 година

Во 1988 година, Контралтото родена во Кливленд, Трејси Чепмен, го испорача својот прогонувачки деби сингл „Брз автомобил“, четири и пол минути увид во хорор шоуто што беше Америка на Реган. Оттогаш, квир луѓе се гледаат себеси како пресликани во приказната на Чепмен за девојка која го напуштила средното училиште, која станала од супермаркет, која живее во засолниште за бездомници, очајно надевајќи се дека ќе се качи во брзиот автомобил на нејзиниот љубовник и ќе избега од нејзиниот мал град, за да не живеј и умри на овој начин“. Социјално отфрлената двојка – Чепмен ги заобиколува родовите заменки – се држи до романтичната интимност („Твојата рака се чувствува убаво обвиткана околу моето рамо“) додека се стремат кон квалитетен живот наспроти космички суровите шанси. Иронијата е во тоа што андрогината Чепмен никогаш официјално не излезе од плакарот (поранешните љубовници, вклучително и авторката Алис Вокер, ја издигнаа во следните години).
Бесмртноста на песната има многу врска со истрајноста на класната напнатост: еден од секои пет ЛГБТК+ луѓе во САД кои живеат сами сè уште живеат на или под прагот на сиромаштија, со непропорционална стапка на стрејт. Со нејзината способност да го привлече блузот во песните како „Fast Car“, кога најмногу треба да ги слушнеме, Трејси Чепмен останува негувана икона во ЛГБТК+ круговите, без разлика на која страна од плакарот се наоѓа. – Џејсон Кинг
Слушни ја песната тука

Десет Сити – „Така е љубовта“ – 1989 година

Предводени во 1980-тите од иноваторите од средниот запад како Френки Наклс, Рон Харди, Џејми Принципл и Маршал Џеферсон, Чикаго хаус беше денс музика создадена и наменета за црните геј клубови. Имаше програмирани тапани, секвенсери, бас-модули и морничави синтисајзери, овие понекогаш во брак со традиционалните госпел клучеви и црковни, возбудливи вокали. Од малите самостојни класици, хитот на R&B на Ten City „That’s the Way Love Is“ стои погоре. Во преден план на горчливо слатко лирика за брачните завети се закиселиле, плус многу вах-вах гитара и упорно пијано во неделата наутро, песната и понатаму е симпатична забава. (Миксот на диџејот Timmy Regisford на Клуб Шелтер ги става чудно несинхронизираните синтетички жици напред и центар; тоа стана златен стандард.)
Иако продукцијата секогаш ќе има чудна нијанса од доцните 80-ти, „Тоа е начинот на кој љубовта е“ сè уште се чувствува како софистицирано враќање од 70-тите во стилот на „Моќната љубов“ на Спинерс или „Мојата љубов е бесплатна“ на Double Exposure. Вокалите на „Десет Сити“, секој човек, се врти, се навистина главна ѕвезда овде – особено оние на тажниот Бајрон Стингили, чие завивање на пентекосталниот фалсет по мостот е сè уште најбрзиот билет што можете да го купите за рајот на евангелската куќа. – Џејсон Кинг
Слушни ја песната тука

Мадона – “Изрази се” – 1989 година

Во блескавата, само-актуелизирана утопија на „Изрази се“, Мадона достигна рана, клучна кариера. Преку јасно феминистички само-афирмации, напорен и мускулест клуб-поп жлеб и хомоеротично арт-деко ремек-дело на видеото инспирирано од Метрополис на Фриц Ланг и управувано од Дејвид Финчер – најскапиот клип на своето време – таа направи симболичен лек. за ЛГБТК+ луѓето насекаде. Долгогодишната, добро документирана поддршка на Мадона за нивната заедница можеби е највидлива во „Вог“ од 1990-тите, со кореографијата подигната од сала за бал или „Во овој живот“ од 1992 година, мрачен спомен на пријателите изгубени поради СИДА, но „Изрази се“ е единствен по тоа како зборува за јасно ЛГБТК+ искуство: живеење на вашата вистина на најјасни можни термини. Со радосно охрабрување на нејзините обожаватели да ги искажат своите желби и потреби, таа јасно кажува дека во секој од нас е да има транспарентни, рамномерни односи – без разлика дали со себе или со другите луѓе. Дека хит песната истовремено го постави музичкиот план за нескротливата ЛГБТК+ химна на Лејди Гага „Born This Way“, 22 години подоцна, е вкусната редуктивна цреша на врвот. – Ерик Торес
Слушни ја песната тука

Џорџ Мајкл – „Слобода! ’90” – 1990 година

„Тејнибоп идол“ и слични епитети го оптоваруваа Џорџ Мајкл уште од неговото време во Wham!, како и гласините за него дека е геј. Како и соло албумот со кој пристигна, Listen Without Prejudice Vol. 1, „Слобода! „90“ беше обидот на Мајкл да ја докаже својата поп виртуозност и да го врати својот имиџ, задушувајќи ги сите тие озборувања. (Успеа само на првото.) „Слобода! ’90” е соголување, но без режа и согорување; електричен бас сè уште се пробива под инаку акустичните први четири минути на патеката. „Има нешто длабоко во мене/Има некој друг што треба да бидам“, пее Мајкл, со поттекст на плакарот без сомнение наменет, преку густи вокални слоеви – не само барајќи од фановите да веруваат во неговиот нов звук, туку бара тие го имаат.
Мајкл не се појави ниту на корицата на својот албум, ниту во спотот за „Слобода!“ во режија на Дејвид Финчер! ’90“, оставајќи го секстетот супермодели да се синхронизираат наместо него, додека џубоксот и другата иконографија од ерата на верата пламнаа. Мајкл живеел приватно како бисексуалец, а подоцна и хомосексуалец повеќе од една деценија пред многу публикуваното апсење на крстарење во 1998 година да го принуди да излезе повеќе јавно. Објавен во време кога надвор од хомосексуалците не можеа да бидат поп ѕвезди, „Слобода! „90“ беше фасцинантен поглед на умот на Мајкл и комплексноста на автентично живеење на животот. – Харон Вокер
Слушни ја песната тука

Пет Шоп Бојс – „Да се биде здодевен“ – 1990 година

Во 1990 година, кога бројот на геј мажи кои умираат од СИДА на Запад се приближи до својот грозен зенит, Pet Shop Boys објавија песна која, повеќе од која било друга, ги опфати трошоците. „Being Boring“ – кој го отвора четвртиот албум на дуото, Behaviour – се одвива во три епохи: Прво, 1920-тите, со цитат од Зелда Фицџералд кој и го дава насловот на песната. Потоа, нарацијата се префрла во 1970-тите и станува автобиографска, следејќи го моментот кога пејачот Нил Тенант „префрлил низ затворената врата“ во новиот геј живот (нешто што допрва требаше да го објави јавно кога беше објавена песната). Песната завршува на почетокот на 1990-тите, кога Тенант се наоѓа во чуден свет кој се намалува, прогонуван од „сите луѓе што ги бакнував“, од кои многумина сега се исчезнати.
Песната на Мадона „This Used to Be My Playground“, објавена две години подоцна, често се наведува како голема елегија на исчезнатите геј пријатели за време на кризата со СИДА. Но, ако песната на Мадона изрази емпатија од некој сојузник, „Pet Shop Boys“ се покажа уште позначајна со тоа што доаѓаа од мажи чиишто сопствени животи беа на линија. – Џим Фарбер
Слушни ја песната тука

k.d.lang – „Постојана желба“ – 1992 година

По повеќе од една деценија во кантри музиката, к.д. Ланг изби од конзервативниот Нешвил со нејзиниот копнеж, тековна песна со факел „Постојана желба“. Кога ја освои Греми најдобрата женска поп вокална изведба за тоа, религиозните групи протестираа пред церемонијата. Светската здравствена организација само што ја декласифицираше хомосексуалноста како ментална болест; излегувањето од плакарот, како што Ланг штотуку направи во „Адвокат“, се сметаше за убиец на кариерата. Но, Ланг не се плашеше да предизвика контроверзии со нејзината прегратка на сопствената желба, електрична струја што брмче низ секоја нота од песната.
Со нејзиниот неверојатен, еротски поп хит, ланг помогна да се воведе ерата на 90-тите на таканаречениот „лезбејски шик“. Таа веднаш стана икона – испрскана низ провокативните насловни страници на списанија во андрогина облека, создавајќи видливост за хомосексуалните жени во време кога фокусот често беше на геј мажите. Педерите од малите градови ја користеа како ѕвезда водилка за да се движат по сопствениот идентитет; Зголемените вокали на Ланг звучеа безброј бавни танци и сексуални будења во геј баровите во „дупка во ѕидот“. До денес, „Постојана желба“ продолжува да обезбедува врска за оние на кои им е потребна.
– Лорена Капкејк
Слушни ја песната тука

Мелиса Етериџ – „Дојди до мојот прозорец“ – 1993 година

Четири години пред познатата насловна страна на Елен Деџенерис „Да, јас сум геј“ на списанието „Тајм“, Мелиса Етериџ пркосно изјави „Да јас сум“, и како име на нејзиниот четврти студиски албум и како тенко прикриен одговор на гласините што ја шират оттогаш. почетокот на нејзината кариера. Онаму каде што насловот на плочата можеби беше срамен, неговиот хит сингл „Come to My Window“ беше сè друго освен: врел балада со средно темпо на копнеж, болка во срцето и зависност.

Во иконичното видео за „Дојди до мојот прозорец“ глуми младата Џулиет Луис, облечена во тенџере и бушава фризура, која вреска по стиховите на песната додека претрпува ментален слом во мрачно психо одделение. Таа се превиткува и се распрснува во нејзиниот кревет, драматизирајќи го релативно придушеното породување на Етериџ – сè до крајот на мостот, кога Етериџ испушта жесток лелек за да одговара на нејзината жешка желба. Се разбира, сите човечки суштества се справуваат со тоа што се сакаат еден со друг, но овде, Етериџ му даде ново лице на тој конкретен бренд на млад квир копнеж, со сета своја возбуда, сомнеж и страв, без да подлегне на клишето за „љубовта што не се осмелува изговори го неговото име“. – Камерон Кук
Слушни ја песната тука

РуПол – „Супермодел (Подобро да работиш)“ – 1993 година

Еден од најсуптилните субверзивни на поп музиката, РуПол го искористи шармот, куките и духовитоста на неговиот пробив хит за да стане првата драг-кралица одобрена од мејнстрим. Неговиот деби-сингл, кој беше продаден во над 500.000 примероци, донесе елементи од три клучни субкултури – извлечени од црно, геј и драг искуство – на подиумот за танцување во приградските градови. Исто така, ги популаризираше декларативните линии на ознаки како „sashay/shantay“, земени од демимонд на влечни топки. Три години претходно, таа култура беше пренесена во надворешниот свет со документарниот филм на Џени Ливингстон, Париз гори; Истата година, Мадона ја засили сцената со „Вог“. Но, Ру имаше, убедливо, најдлабоко разбирање за милјето, како и најзагрозено во претставувањето на нејзината реалност, убавина и моќ. – Џим Фарбер
Слушни ја песната тука

 

Јуниор Васкез – Ако се јави Мадона“ [ft. Френклин Фуентес] – 1996 година

Да не беше Јуниор Васкез, Мадона можеби немаше да научи да биде мода. Хаус продуцентот и диџеј ја воведоа во њујоршката балска сцена, а набргу, хипер-квир танцот се проби во нејзиниот хит „Вог“ од 1990 година – без контекст, се разбира, вознемирувајќи ја нејзината оригинална заедница.
Васкез одржуваше работен однос со Мадона неколку години по „Вог“, продолжувајќи да ја ремиксира нејзината работа. Но, „Ако Мадона повика“ од 1996 година сигнализира прекин на нивното пријателство; тоа е „кучка песна“ со висок темпо, во која се прикажува она што е навидум порака што ја остави поп-ѕвездата на телефонската секретарка на Васкез. Како и да е, говедското месо можеби потекнува, гостинскиот вокал Френклин Фуентес ги разјаснува чувствата со својата горчлива инструкција да и даде на Мадона да знае дека не е наоколу ако се јави. Гласовната пошта е централниот дел на патеката, при што Васкез вешто ги спојува зборовите на Мадона во клубот. Додека патеката се приближува кон крајот, остануваме со каустична линија: „Всушност, ако се јави Мадона, исклучете ја“. Додека Васкез оттогаш тврди дека нема тешки чувства, „Ако се јави Мадона“ е многу оправдување за кралиците оставени во пресрет на „Вог“. – Мајкл Зиберт
Слушни ја песната тука

Слејтер-Кини – „Уште еден час“ – 1997 година

Третиот албум на Sleater-Kinney, Dig Me Out, е полн со очај и скршено срце, а на „One More Hour“ тие се најранливи. Стиховите на Корин Такер искрено се однесуваат на крајот на нејзината врска со колешката од бендот Кери Браунштајн, чии детали беа објавени во катастрофалната статија за „Спин“ која го надмудри Браунштајн без нејзина дозвола.
Тоа е песна полна со дихотомии, која нуди навестување за тоа како деликатната интеракција помеѓу гитарите и вокалите на Такер и Браунштајн може да ги отслика нивните лични животи. Вознемирениот водечки риф на Браунштајн брзо се заглавува во светлите акорди на Такер, а за кратко време, вибратото на Такер избива во прв план со детали кои се исто толку болни колку што се раскажливи: облеката оставена зад себе, изгледите за други идни девојки, желбата да се држат една со друга. затвори пред да заврши засекогаш. Браунштајн игра утешител, закотвувајќи ги завивањата на Такер со нежно испеани афирмации. Во други раце, „Уште еден час“ можеше да биде само уште една песна за распаѓање. Наместо тоа, Слејтер-Кини создаде мастер-клас за болка во срцето, квир химна која е истовремено длабоко лична и универзална. – Мајкл Зиберт
Слушни ја песната тука

„Сем Смит пишува љубовни песни во рамките на конвенциите на поп музиката, но тоа го прави како отворено квир личност. Неговата музика го потврдува присуството на ЛГБТК+ заедницата во мејнстрим културата, без да ја токенизира или да отелотворува некоја тропа на квир. „Не на тој начин“ е совршен пример: се работи за невозвратена љубов, која е универзална, но се чувствува конкретно релевантна за искуството на квир луѓето. Тој ја изразува болката што не сака да ги открие чувствата за друга личност – не само затоа што знае дека тие чувства нема да се вратат, туку затоа што може да ја променат динамиката на врската. Тоа е толку сложено. Кога го слушнав, се почувствував исклучително разбран и виден“.
Џулиен Бејкер на „Не на тој начин“ на Сем Смит

Куцан зглоб – „Сакам хардкор момчиња, сакам момчиња тврдоглави“ – 2001 година

Spazzier-от на Limp Wrist го презема правецот на панкот – агресивно, хипер-мажествено движење со членови посветени на начин на живот без дрога и алкохол – силно ја погоди таа заедница во 1998 година. Со Мартин Сорондгеј, некогашниот фронтмен на шамболичните панкери на Latinx Los Crudos, Limp Wrist брзо се зафати со предизвикувачки поими за сексуалноста и полот во панкот. Бендот користи квир сексуалност и често експлицитни геј машки слики на нивните корици на албуми, летоци и стоки, во обид да им помогне на ЛГБТК+ панк рокерите да најдат глас за нивните социјални фрустрации.

Прво појавување на демо-снимката на бендот Don’t Knock It Til You Try It, „I Love Hardcore Boys, I Love Boys Hardcore“ е жесток, дрзок панк спектакл. Ја урива привлечноста на бендот за пичове низ сите панк и хардкор подсцени, од лелекави емо момци до скинхедси во тесни панталони и момче помеѓу нив. Бурните, дрски извици на Мартин со силен ритам на тапани и гласните, нејасни гитари го поставуваат Limp Wrist во склад со хардкорот, но нивната порака за прифаќање на ЛГБТК+ – многу потребна во нивната заедница – е она што ги прави вистински панк. – Алекс Смит
Слушни ја песната тука

Заеднички – „Помеѓу мене, тебе и ослободувањето“ – 2002 година

Во својот простран жлеб преполн со сакс, „Помеѓу мене, ти и ослободување“ му дозволува на Common доволно простор да ја анализира тогашната табу тема во хип-хопот: квир прифаќање. Во последниот стих, раперот од Чикаго раскажува приказна за пријател кој му се изјаснил како геј, откритие со кое на почетокот не се справува добро: „Вака треба да биде реалниот живот?/За да му се случи на некој близок за мене?“ Вообичаени рапови, поставување на емотивната сцена. „Досега доаѓавме, тој да ми каже/Како и тој, ме задржа несигурноста/Се чувствував како да ме изневери“.
И покрај историјата на хип-хопот на квир нетолеранција и стиховите на Комон во минатото, „Between“ е приказна што завршува со прифаќање. Заеднички се откажува од своето минато непријателство, на крајот испорачува моќна изјава малку несмасно; откако ги преиспитува неговите предрасуди, тој конечно изјавува: „Преку сексуалноста, тој се ослободи себеси“. Иако искрено, не ја искорени хомофобијата преку ноќ; всушност, пејачката на јадицата, Си-Ло, оттогаш и дава антагонистички коментари на ЛГБТК+ заедницата. Но, „Between Me, You & Liberation“ отвори врата во сцената на која тоа многу и требаше и ја предизвика ортодоксијата на мејнстрим рапот на свој деликатен начин. – Алекс Смит
Слушни ја песната тука

Сестрите со ножици – „Земи ја мајка ти“ – 2004 година

Мејнстрим движењето за правата на хомосексуалците зазеде тешко право во новиот милениум, со прашања како бракот и посвојувањето кои се најдоа во прв план. Сан Франциско накратко издаде дозволи за брак на истополови двојки во 2004 година, а Масачусетс стана првата држава што ги призна истополовите бракови набргу потоа. Отприлика во истото време, Scissor Sisters ја објавија „Take Your Mama“, бујна песна за танцување во заднина за да излезеш кај мајка ти и да и покажеш време на хомосексуалците. „Изведи ја мајка ти цела ноќ/Така таа нема да се сомнева дека правиме најдобро што можеме“, пеат Џејк Ширс и Ана Матроник во нивниот најдобар фалсет на Bee Gees.
„Take Your Mama“ дојде од непогрешливо чудна перспектива, онаа со широка привлечност; педерите кои се шетаат по сцените на њујоршкиот рок и електроклаш, како и оние во другите градови ширум светот, видоа познат дел од ноќниот живот издигнат на поголема сцена, додека бебињата хомосексуалци гледајќи го музичкото видео во домовите на нивните родители добија вкус на животот. биди како во големиот, возрасен свет пошироко. Тоа, исто така, ја одразуваше растечката вознемиреност кај квир луѓето: во оваа нова ера на мешање на традиционалните семејни структури со оние создадени од потреба и потреба, дали тие две некогаш коегзистираат без првото да го проголта второто во целост? – Харон Вокер
Слушни ја песната тука

Лејди Гага – “Роден на овој начин” – 2011 година

Четири години пред хомосексуалните бракови да станат легални низ Соединетите Држави, Лејди Гага ја изговори својата најнескротлива ЛГБТК+ химна. Таа негуваше квир база на обожаватели уште од „Just Dance“ од 2008 година, па дури и навести дека „Poker Face“ од 2008 година се однесува на нејзината бисексуалност, но „Born This Way“ ја отфрли суптилноста: ова беше денс-поп тресок за тоа како секој квир дете на Земјата е родено совршено. Прекрасниот ритам од четири на подот и триумфалната кука го прават „Born This Way“ неодоливо, адренализирачко возење, а грчевито вокали на Гага додаваат елеганција за високи кампови. До 2011 година, гордоста веќе стана афера од висок профил, но ниту една друга ѕвезда не им наложи на нивната огромна база на фанови да „бидат само кралица“ во хитот број 1, ниту пак некој толку голем во поп експлицитно изјавил дека квир луѓето не се проклетство на Земјата, но благослов. Гага беше на врвот на своите моќи и го искористи моментот за да го проповеда евангелието на Мајката чудовиште: Колку сте хомосексуалци, толку поблиску до Бога. – Саша Гефен
Слушни ја песната тука

Френк Оушн – „Форест Гамп“ – 2012 година

Тоа беше објава на Tumblr што ја погоди популарната култура како земјотрес, а Френк Оушн ја напиша на таков филмски начин: во авион од Њу Орлеанс до Лос Анџелес по „оцрнет“ Божиќ. Ако некогаш се снима митската, американска приказна за Френк Оушн, ова ќе биде почетната сцена: Френк со лаптоп и седиште на прозорецот и неговиот внатрешен монолог, пишувајќи ја белешката за да каже дека неговата прва љубов е маж, и дека сега се чувствува слободен. Овие два чудесни параграфи тесно му претходеа на објавувањето на Channel Orange во 2012 година и монументално го нарушија она што мислевме дека го знаеме за Океан.
„Форест Гамп“ е претпоследната песна на Канал Оринџ, како Френк да знае дека ако ја постави порано ќе открие премногу прерано. Тој го превртува родовото сценарио на насловниот филм, а во неговата нерамна романса на Форест и Џени, тој е Џени. Но, вистината за „Форест Гамп“ е напишана совршено јасно, толку телесно. „Ти ми го вртиш умот, момче“, пее Оушн на оваа резервна душа балада, со неговиот глас разоружувачки затворен, пропуштајќи ја повремената испукана и ранлива нота. „Ти си толку љубител и толку силен / јас сум нервозен, Форест“. Ако има некаква конфузија дека „Форест Гамп“ е ода на првата љубов на Френк, тој буквално го повторува својот пост на Tumblr: „Нема да те заборавам“.
– Џен Пели
Слушни ја песната тука

Теган и Сара – “Поблиску” – 2012 година

Теган и Сара се веќе иконично дуо пејач-текстописец – не само харизматичен и канадски, туку и надвор, и лезбејки и близначки! со беспрекорни фризури! – и тие беа инди ѕвезди уште од The Con од 2007 година, колекција на алтернативно мрачен и меланхоличен поп-фолк. Но, тоа беше Heartthrob од 2013 година – и конкретно неговиот водечки сингл, „Closer“ – што на публиката и обезбеди безвременска квир химна, како и првиот хит на дуото на американската топ листа. Напишано од Теган, „Closer“ комбинира носталгични емо и поп-панк ноти со непокајнички ритам од четири до подот, што го прави да работи и како пополнувач на подиумот за танцување и како музика што треба да се направи (или само да фантазира за правење до).
„Поблиску“ е песна за исчекувањето пред бакнежот, пред нешто да стане физичко. Тоа е љубовна песна што предизвикува копнеж кај адолесцентите, без разлика колку години имате, со неверојатно привлечни, паметно римувани текстови. И тоа е негувањето на тој јаз помеѓу исчекувањето и ослободувањето – барање да се биде поблиску, а не да се допира; негување на моментот пред да сфатите дека сте премногу длабоко – се чини дека тоа зборува за тоа особено чудно чувство да сакате нешто што знаете дека можеби никогаш нема да го добиете. – Лариса Фам
Слушни ја песната тука

Против мене! – „Вистински транс соул бунтовник“ – 2014 година

Кога против мене! Водечката пејачка Лора Џејн Грејс излезе како транс во 2012 година, таа напиша албум со дијамантски остри панк песни за да го издлаби нејзиниот емотивен процес во камен. Албумот е често таа во маките на депресијата, сама, на некоја бог напуштена граница; таа вреска за занесот на самоприфаќањето во црната празнина на светот кој ја гледа како странец. Тонот на албумот се движи насекаде од црно до целосно црно.
Во одата на Грејс за отпадниците, „Вистински транс душа бунтовник“, самољубието мутира во страв, сомнеж, осаменост и гнев. Таа се спротивставува на Бога и прашува кој ги благословува непроменливите срца на транс мажите и жените. Од овој очај доаѓа една од најдобрите клинци на деценијата: „Кој ќе те однесе дома вечерва?“ Тоа е прекор и катарза, шепот и крик, сето тоа опкружено со огромни гитари и тапани кои се обидуваат да срушат арена. Љубовта води постојана битка со нашите полоши ангели и инспиративно е да се слушне приказната на Грејс од првите редови. – Џереми Д. Ларсон
Слушни ја песната тука

Парфем Genius – „Кралица“ – 2014 година

Мајк Хадреас веќе се појави како моќен квир глас во музиката до времето на Too Bright во 2014 година – не само за неговата плачлива балада од 2010 година „Mr. Петерсон“, во која ја раскажуваше погубната приказна за проблематичен учител кој „ми дозволи да пушам трева во неговиот камион/ако можам да го убедам дека доволно го сакам“. На „Кралицата“, Хадреас го канализираше целиот живот студен поглед од странци и ги обви во листови со сјај. Со седум зборови, во бавно разгорувачкиот глам-поп мечтаење, тој напиша химна што ја дефинираше генерацијата и цврсто ја испеа: „Ниту едно семејство не е безбедно/Кога јас сашај“.
Овој рефрен умно, возбудливо ги искривуваше самите поими за геј паника и „семејните вредности“, правејќи ја „Кралица“ класика по пристигнувањето. Тоа е звукот на пркосно да се биде жена во јавноста и веднаш се најде на врвот на пантеонот на најдобрите песни на Хадреас. „Понекогаш гледам лица на празен страв кога поминувам“, рече Хадреас за песната. „Ако овие ебани луѓе сакаат да ми дадат некаква моќ – ако ме гледаат како морска вештерка со пипала на пенисот што секогаш се буткаат и лупаат и бараат да ги преобратат маглите – еве, таа доаѓа“. – Џен Пели
Слушни ја песната тука

Џон Грант – „Ситни панталони“ – 2015 година

Неговите религиозни родители мислеа дека треба да биде „поправен“, разви анксиозно растројство откако се соочи со хомофобично малтретирање во младоста и се бореше со злоупотреба на дрога и алкохол. Во 2011 година, тој откри дека е ХИВ позитивен. Чудно е што Џон Грант воопшто произведува музика, а камоли да добие толкаво признание од критиката за тоа.
„Snug Slacks“ е мрачна денс-музика која не прави коски за сексуалните склоности на нејзиниот пејач. Тоа е забележливо појавување од зрел мажјак кој е среќен во сопствената кожа (целосно спротивно на начинот на кој Грант се чувствувал за себе во поголемиот дел од својот живот) до помлад, поубав, самоопседнат маж. Пораката е едноставна: можеби мислите дека сте Божји дар, но јас сум наоколу многу подолго и нема ништо што не сум го видел досега. Неодоливо гнасниот, кој се граничи со непристојното, „Snug Slacks“ не можеше да биде напишан пред 50 години. Потребни се децении на мачо држење на удирање и го превртуваат на глава (и на грб), прекрасно демонстрирајќи колку далеку стигнале ЛГБТК+ музичарите — и публиката од сите сексуалности. – Дерил Булок
Слушни ја песната тука

Интернет – “Девојче” – 2015 година

„Девојка“ сигурно звучи познато на прво слушање. Со душа испеана од поранешниот член на Odd Future, Сид, и продуцирана од Кајтранада со бурен, тивок ритам и сончев примерок на Нил Мериведер, „Girl“ е нежна балада за долги, топли летни денови. И она што го прави толку опуштено е и она што го прави толку револуционерен. Тоа е песна за жена, испеана од жена; тоа е неоправдано, отворено чудно. Но, тоа е и обична љубовна песна, која се занимава со интимниот универзум што може да постои помеѓу само двајца луѓе – песна во која Сид, кој можеби е непостојан љубовник, пее за давање и неисполнување на ветувањата.
„Девојка“ е еднакво бравадо и молба да се врати љубовта, препарирана во релаксиран R&B џем што трае толку долго, што е речиси како сон. При крај, Сид се менува во срцето, прашувајќи се дали е навистина заљубена. „Можеме ли само да живееме во моментот? прашува таа. Со други зборови, наместо да маршираме кон нешто, само да се држиме за рака – нешто што, за ЛГБТК+ луѓето, конечно се чувствува возможно. – Лариса Фам
Слушни ја песната тука

„Силвестер имаше огромно влијание врз мене како уметник и како личност додека растев. „You Make Me Feel (Mighty Real)“ беше мојата омилена песна на сите времиња. Се сеќавам дека го слушнав на радио и само се прашував: „Кој е ова?“ Ми се допадна начинот на кој пееше – неговиот глас беше толку духовен – но исто така не се плашеше да биде тоа што е. Се сеќавам дека го видов на ТВ или на насловна страница на албум и бев толку возбуден што го видов овој прекрасен геј маж. Навистина ме погоди и си помислив: „Ако тој може така, можеби можам и јас“.
Голема Фридија на Силвестер „You Make Me Feel (Mighty Real)“

Младиот М.А – „ОООУУ“ – 2016 година

Во хип-хопот неизбежно постои песна на летото. Тоа е тој неизбежен џоинт што се слуша како бум од автомобилите што поминуваат, тој лесно препознатлив ритам на забавата во блок. Тоа е песната што тинејџерите ја играат од своите телефони како да се мали, рачни бумбокс, и сеприсутниот џем што го врти секој диџеј кој вреди да се снајде. Во 2016 година, таа песна беше „OOOUUU“ на Јанг М.А., три минути и 55 секунди од родното бруклинско чепкање без забележлива кука и шипки на шипки со паметно храброст и вешт разговор. Уметникот зад него беше квир млада жена од источен Њујорк, која го привлече вниманието на улиците со жестоки стилови на YouTube; сега таа имаше песна толку непобитна, што радио легендата Фанк Флекс ѝ го подари врвниот FM ловор, ставајќи го својот препознатлив звучен ефект од бомбата додека тој ја пушташе повторно и повторно.
Иако е веројатно дека имало и други хит-рап песни од квир уметници, она што ја прави тројно-платинумската „OOOUUU“ уште поспецијална е тоа што е напишана од рапер кој бил надвор, горд и недвосмислен за нејзиниот идентитет („М.А. “ е кратенка за „Јас, секогаш“). Она што е исто така забележително е приемот на хип-хопот: во најголем дел, М.А не беше друг или маргинализиран како „геј рапер“. Таа беше прифатена и прославена како талент. Вака звучи да се биде свој. – Тимхотеп Аку
Слушни ја песната тука

Стара и Дипло – „Несовршености“ – 2017 година

Во 2010-тите, повеќе од кога било, видовме хибридизација на поп со рап. Влијанието е јасно во фразите на поп-пејачите кои се флектирани од рап, текстовите на песните кои позајмуваат зборови од хип-хоп-лексиконот, бас-хеви битовите и, се разбира, гостинските стихови од MC du jour. Во изминатите четири години, Стара (познато како Британи Хазард) беше во креативниот врв на оваа раскрсница и еден од врвните текстописци зад сцената, создавајќи постојани хитови за поп икони; таа им го позајми сосот на Камила Кабело („Хавана“), Ријана („Ме требаше“), Тревис Скот и Јанг Таг („Земи го телефонот“) и Дрејк („Лажна љубов“).
Како што Стара е во центарот на вниманието – иако со маска за уста инспирирана од К-поп – нејзините отпечатоци од прстите на денешните хитови стануваат се повидливи. „Несовршености“, од нејзиното заедничко EP со Дипло, е пример за сите допири што го прават нејзиното пишување песни толку привлечно. Еве, таа е жена која ѝ пее на една жена за тоа да ги остави зад себе нејзините минати врски (со ебачи и куци). Контрапункт на слатката мелодија и сентимент се дрските, раперски фалби кои ја квалификуваат Стара како супериорен партнер. Поп-елитата ја бара Стара со добра причина. Ако знаеш, знаеш. – Тимхотеп Аку
Слушни ја песната тука

Арка – „Дезафио“ – 2017 година

Многу квир луѓе чекаа цел живот за љубовна песна искрена и комплицирана како „Desafío“. Нејзината кука – „Сакај ме, врзи ме и пресечи ми го грлото/Барај ме, проникнете во мене и проголтај ме“ (преведено од шпански) – е привлечен, директен опис на квир желбата. Неговата бура од жешки, повлажни синтисајзери и тапани поставува сцена на секс и љубов што се чувствува неограничено и слободно. Открива и скриени инхибиции кај неговиот творец: пред „Desafío“, експерименталните електронски песни на Арка беа интензивни, но тој криеше продорна сензуалност под фрактурираната бучава. Сè до објавувањето на неговиот истоимен албум во 2017 година, Арка никогаш претходно не пеел на неговата музика – и на „Desafío“, копнежливата сензуалност на неговиот глас ја дава својата најстрасна нота.
Но, „Desafío“ е повеќе од само нова класика на квир музика; тоа е онаа ретка љубовна песна која продолжува да се чувствува откривачко и ново. Музиката на Арка звучи како да доаѓа од иднина до која сè уште не сме стигнале – иднина каде што начинот на кој сакаме ќе биде флуиден и ослободен и бескомпромисен, отфрлајќи ја секоја конвенција на овде и сега. – Кевин Лозано
Слушни ја песната тука

Жанел Монае – “Ме прави да се чувствувам” – 2018 година

Кога Janelle Monáe пристигна во 2007 година со Metropolis: Suite I (The Chase), како да слета втор P-Funk мајчин брод и Клаус Номи излезе од него. Следните изданија ги залепија нејзините високи концепти (афрофутуризмот на Октавија Батлер, визионерскиот техно-феминизам на Дона Харавеј и гламурозното светско градење на Фриц Ланг) со бугите на Грејс Џонс, АутКаст и Џејмс Браун. И додека Монае јавно одби да ја утврди нејзината сексуалност, чудотворноста беше над нејзиниот интерфејс. Но, една деценија подоцна, страшноста повеќе не се пресметува. И така, со расизмот и хомофобијата во нашето раководство и генерацијата која одбива да живее според бинарното, Мона се рестартира со две клучни ажурирања: прво, во пансексуалноста, таа најде идентитет што и одговара. Второ, таа ја слави реалноста, и во хуманистичка и во Силвестерска смисла на зборот.
„Make Me Feel“ е најголемиот хит на Мона во последните години, но не е враќање во форма; таа допрва треба да се лизне. Наместо тоа, тоа е почит за формата – треперливиот, згрозен поп направен од Принс, нејзиниот некогашен ментор и соработник на патеката, кој пред неговата смрт имаше прилично контроверзен однос со квиризмот (прашајте ги Венди и Лиза). Тоа е ода на чудната радост и ода на човечката форма, воодушевена од задоволство и целосно вклучена. Сега, за Мона, задоволството е нејзиниот оперативен систем. – Џеси Дорис
Слушни ја песната тука

Троја Сиван – „Цвета“ – 2018 година

На некој начин, типот Troye Sivan отсекогаш бил со нас: момчешка убавица со глас што одговара, лоза што ги вклучува Фабијан, Мајкл Џексон и Џастин Тимберлејк и Бибер. На други начини, Сиван можеше да постои само во 2018 година: дете кое правеше песни на лаптоп, стана сензација на YouTube, глумеше во филм на X-Men и стана поп ѕвезда. И цело време, неговата работа беше експлицитно, славенички геј.
Навистина, Сиван не е само не-плус ултра на поп-хомосексуалниот архетип Елио – палаво момче кое навистина не е толку непослушно и веќе нема да биде момче – тој е и доказ дека цис, белото гејство може да биде продажна точка. Ако „Блум“ навистина се однесуваше на цвеќиња, можеше да биде хит за секој уметник од Дорис Деј до Тејлор Свифт. Но, сега е 2018 година, и така оваа прекрасно направена песна за моќта на љубовта се открива како моќна балада за моќни гаќи, неодоливо испеана со намигнување со намигнување. Само погледнете го како го изведува на „The Today Show“, на сите места, за толпата претежно воодушевени жени, и слава на оваа жена во жолта блуза. „Bloom“ е немилосрдно привлечна песна која зема дел од геј сленг за релаксирање на анусот за време на сексуалната активност и ја направи мејнстрим романтична химна. Какво време да се биде жив. – Џеси Дорис
Слушни ја песната тука

Преведено од Pitchfork

 

Uncategorized

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *